Ogoszenia Pszczyna Ogoszenia Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Co, gdzie, kiedy?

  • 3 grudnia 2018
  • 15 grudnia 2018
  • wyświetleń: 1275

Wigilijne godki Marka Szołtyska w Pszczynie

Za nami:

W sobotni wieczór na scenie Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego wystąpi Marek Szołtysek - pisarz, wydawca, dziennikarz, felietonista, podróżnik i historyk. Towarzyszył mu będzie Zespół Regionalny Ćwiklice - nagradzany na wielu przeglądach i festiwalach zespół prezentujący niestylizowany folklor górnośląski z okolic Pszczyny.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 15 grudnia o godz. 18:00 do namiotu koncertowego na rynku. Wstęp wolny.

Marek Szołtysek


Marek Szołtysek (szoltysek.pl) to Ślązok, wydawca i autor ponad 30 książek po śląsku i po polsku, który tak mówi o sobie: "Od wielu lat zgłębiam kulturę śląską. A czym dłużej to robię, tym bardziej przekonuję się, że Śląsk jest jednym z najciekawszych regionów w Europie./.../"

W jednej ze swoich książek - "Śląskie Boże Narodzenie" - Szołtysek opisał i wytłumaczył, skąd się wzięły poszczególne elementy śląskiej kultury, związanej z czasem Bożego Narodzenia. Zrobił to, aby Ślązoków wyposażyć w potrzebną wiedzę, która ułatwi zrozumienie inności śląskich świąt, pomoże zauważyć regionalną odmienność i piękno.

A oto inny cytat z Szołtyska: "Dejcie pozor Ślązoki! Uwaga wszyscy na Śląsku! Proszę pilnować i strzec swojej tradycji, jak oka w głowie! Proszę z jednej strony trwać przy regionalnych tradycjach, pomimo światowego bałaganu jaki powstaje na okoliczność świąt, a z drugiej - nie zapominać, że te śląskie tradycje są dlatego tak cenne, ponieważ wyrażają chrześcijańską istotę tego świętowania, czyli nowonarodzone Dzieciątko Jezus. I Ono ma być w centrum uwagi, a nie choinka, jakiś aniołek, mikołajo-krasnoludek albo osioł. Niech więc Ślązoki zostaną wierni tej istocie świętowania, podobnie jak Trzej Królowie, którzy ruszyli do Betlejem, by odwiedzić Dzieciątko, a nie przeżyć przygodę z gwiazdą czy spotkać się z królem Herodem" .

W trakcie spotkania można będzie zakupić książki Marka Szołtyska z dedykacją.

Jarmark Świąteczny

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA