Ogoszenia Pszczyna Ogoszenia Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Co, gdzie, kiedy?

  • 6 listopada 2018
  • 26 listopada 2018
  • wyświetleń: 1055

100-lecie Niepodległości w bibliotece pedagogicznej

Za nami:

Włączając się w obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości biblioteka pedagogiczna w Pszczynie przygotowała okolicznościowe wystawy i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

100-lecie Niepodległości w bibliotece pedagogiczne
100-lecie Niepodległości w bibliotece pedagogicznej · fot.


Pierwsza z proponowanych wystaw - zatytułowana "Ojcowie Niepodległości" - przybliża postaci polityków, którzy przyczynili się do powstania II Rzeczypospolitej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Ukazuje ich działania na tle wydarzeń z epoki. Obejmuje okres od roku 1908, kiedy powstał we Lwowie Związek Walki Czynnej, do roku 1923, kiedy to Rada Ambasadorów uznała wschodnią granicę Rzeczypospolitej. Wystawa została przygotowana z wykorzystaniem materiałów Instytutu Pamięci Narodowej.

Druga wystawa prezentuje monety i znaczki pocztowe o tematyce niepodległościowej. Oglądając wystawę można przekonać się jak w okresie międzywojennym kształtowano politykę państwowości, także przez dobór tematyki monet i znaczków pocztowych. Wystawy można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki. Dla uczniów naszego powiatu przygotowano na ich podstawie zajęcia edukacyjne. Biblioteka zaprasza zainteresowanych nauczycieli wraz z uczniami.

100-lecie Niepodległości w bibliotece pedagogiczne
100-lecie Niepodległości w bibliotece pedagogicznej · fot.


Dla osób zainteresowanych historią odrodzenia się polskiej państwowości i wysiłkami w jej utrzymaniu w holu biblioteki przygotowano specjalny regał, na którym znajdują się książki dotyczące najnowszej historii Polski - "100 książek na 100-lecie Niepodległości".

Dla uczniów szkół powiatu pszczyńskiego opracowano prezentację multimedialną "Droga Górnego Śląska do Niepodległej". Prezentacja ukazuje dzieje Górnego Śląska i zmieniającej się przynależności jego terenów do różnych państw, aż do włączenia w granice państwa Polskiego w roku 1922.

Dla młodszych uczniów przygotowano zajęcia edukacyjne na temat godła, flagi i hymnu polskiego z wykorzystaniem gry edukacyjnej "Polak Mały".

Wystawy i towarzyszące im zajęcia edukacyjne są dostępne do końca listopada.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA