pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Co, gdzie, kiedy?

  • 9 kwietnia 2018
  • 20 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 555

"Poezja i Muzyka pod 13" o Januszu Kondratowiczu

Za nami:

Kwietniowe spotkanie z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" postanowiliśmy poświęcić twórczości człowieka, którego kojarzy się najczęściej z tekstami przebojów polskiej muzyki rozrywkowej.

"10 w skali Beauforta", "Dancing Queen", "Kwiaty we włosach", "Płoną góry, płoną lasy", "Trzynastego" czy "Powrócisz tu" to tylko kilka z ponad 600 przebojów napisanych przez tego autora.

Współpracował z wieloma kompozytorami, między innymi Krzysztofem Klenczonem, Ryszardem Poznakowskim, Jarosławem Kukulskim, Aleksandrem Maliszewskim, Wojciechem Trzcińskim, Sewerynem Krajewskim. Piosenki z jego tekstami śpiewali z powodzeniem: Halina Frąckowiak, Irena Jarocka, Irena Santor, Anna Jantar, Jacek Lech, Zdzisława Sośnicka, Wojciech Gąsowski, Krzysztof Krawczyk, zespół Czerwone Gitary, Trzy Korony, Trubadurzy, Partita, Rezerwat.

Bohaterem kwietniowego wieczoru będzie Janusz Kondratowicz. Ten niezwykle utalentowany autor tekstów piosenek jest również bardzo zdolnym wrażliwym poetą. Ponieważ był człowiekiem bardzo skromnym, przez wiele lat nie chwalił się swoją twórczością poetycką. Sam powiedział: "Nie, z własnym tomikiem się nie śpieszę. Ja, proszę pani, wysoko cenię poezję". Dopiero w 2015 roku ukazał się pierwszy i jedyny, niestety, tomik jego wierszy.

Na kwietniowym spotkaniu postaramy się opowiedzieć Państwu o tym niesamowitym człowieku, przedstawimy wybrane wiersze oraz niektóre z przebojów jego autorstwa.

Nasi starsi goście będą mogli przy okazji powspominać i nucić z nami piosenki z pięknymi tekstami, a młodsi - zobaczyć i posłuchać oraz spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie: w czym tkwi ponadczasowość twórczości Janusza Kondratowicza.

Zapraszamy serdecznie w piątek, 20 kwietnia na godzinę 18.00 do "13" w Pszczyńskim Centrum Kultury.

(Puszka karmy dla zwierząt z "Arkadii" mile widziana)

„Poezja i Muzyka pod 13” o Januszu Kondratowiczu

Renata Zborowska

REKLAMA

Komentarze