pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Co, gdzie, kiedy?

  • 21 stycznia 2018
  • wyświetleń: 4325

W lutym ruszy kwalifikacja wojskowa w Pszczynie

W tym roku do oceny możliwości do czynnej służby wojskowej muszą stawić się młodzi mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Podejście do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 roku (Dz. U. z 2017 r., poz. 2254) Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach ogłosiła terminy obowiązkowych testów zdolności do czynnej służby wojskowej, a także określenia kategorii zdrowotnej. Do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy staną mężczyźni z rocznika 1999.

Kwalifikacja wojskowa w całej Polsce rozpocznie się 30 stycznia i potrwa do 27 kwietnia. Lekarze wojskowi tyskiej WKU w pierwszej kolejności poddadzą testom mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu Pszczyńskiego urzędować będzie od 26 lutego do 27 marca w godz. 11.00-17.00 w siedzibie Komisji: Pszczyna, ul. Bogedaina 24 (Powiatowy Zespół Szkół nr 2).

Do kwalifikacji stawić muszą się nie tylko mężczyźni urodzeni w 1999 roku, a także z roczników 1994-98, którzy do tej pory nie otrzymali kategorii wojskowej, osoby urodzone w latach 1997-98, wobec których orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej, a okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Poddane badaniom są również kobiety z roczników 1994-1999, które posiadają kwalifikacje przydatne w czynnej służbie wojskowej, a także pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, tj. kończą w tym roku szkoły medyczne, weterynaryjne, kierunki psychologiczne.

Do oceny stanąć mogą również pełnoletni ochotnicy, którzy nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Trzeba pamiętać, że stawiennictwo do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe, nawet w przypadku osób, które z różnych przyczyn nie otrzymały wezwania. Za uniknięcie przystąpienia grożą sankcje w postaci grzywny i przymusowego doprowadzenia przez policję.

BM, joa / pless.pl

REKLAMA

Komentarze